czyli wprowadzenie do medytacji ignacjańskiej - medytacji według metody świetego Ignacego z Loyoli założyciela jezuitów
Blog > Komentarze do wpisu

Bóg Cię kocha J 3,14-21

IV Niedziela Wielkiego Postu

22 MARCA 2009

Dzisiejsze czytania: 2 Krn 36,14-16.19-23; Ps 137,1-6; Ef 2,4-10; J 3,16; J 3,14-21

 

*********************

PUNCTA (punkta) do MEDYTACJI:

Stałe elementy medytacji (kontemplacji) ignacjańskiej znajdują się tutaj: http://puncta.blox.pl/2007/01/Medytacja-II.html
 

Na początku modlitwy poświęć chwilę na to, by uświadomić sobie przed Kim stajesz. Zobacz też z jakim sercem, z jakimi myślami, z jakim samopoczuciem stajesz dziś przed Bogiem.

Modlitwa przygotowawcza: prosić Pana, Boga naszego, aby wszystkie moje pragnienia, decyzje i czyny były w sposób czysty skierowane ku Jego chwale

Zaangażowanie wyobraźni: wyobraź sobie scenę spotkanie Jezusa z Nikodemem. Jest wieczór. Patrz na to, jak wyglądają postacie. Wsłuchaj się w pytania stawiane przez Nikodema, w odpowiedzi Jezusa.

Prośba do tej medytacji: o dar autentycznej radości w Duchu Świętym

 

 1. Miłość Ojca – „tak Bóg umiłował świat…”

Może tyle razy słyszałeś: Bóg cię kocha. Wypowiadane w najróżniejszy sposób, w różnych momentach twojego życia. Przez osoby, z którymi jesteś mniej lub bardziej związany emocjonalnie. Jak reagowało Twoje serce na te słowa. Czy doświadczyłeś, co to znaczy? Przypomnij sobie ten moment. A może „wiesz” tylko ze słyszenia? Proś zatem Boga o doświadczenie Jego miłości. Bóg kocha ciebie – może jesteś skłonny się z tym zgodzić. Ale słowa: Bóg umiłował świat już trudniej ci przyjąć. Jak to? Ten świat i tych ludzi? Taki świat jaki mnie otacza? Ten, który przeczy, że Bóg istnieje? Tak, bo Boża miłość jest niezależna od tego, czy ktoś sobie na nią zasłużył, czy nie. Jest za darmo. Gdyby Boża miłość do świata wygasła, skończyła się – wszystko rozpadłoby się w pył, przestało istnieć. Dziś Bóg zaprasza ciebie do tego, byś i ty, tak jak On dzielił się miłością. Zobacz jak to jest w twoim życiu. Czy kochasz również tych, którzy na twoją miłość nie zasłużyli? A jak patrzysz na otaczający cię świat, na przyrodę? Czy widzisz w niej ślady Boga? Czy dbasz o to, by była piękna?

 

 1. Wywyższenie Syna – „aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne”

Dar Jednorodzonego Syna jest wyrazem tej miłości Boga do świata. Ten fragment Ewangelii mówi o spełnieniu obietnicy danej w Raju pierwszym rodzicom, danej w sytuacji dla nich beznadziejnej – bo oto przez grzech zerwali więź z Bogiem, skazali się na opuszczenie Raju. Bóg wtedy mówi: przyjdzie taki czas, kiedy wasz Potomek pokona szatana i zbuduje na nowo relację ze Mną. Już wtedy zapowiada, że nie zostawi człowieka pod władzą szatana i grzechu, ale znajdzie sposób, aby dokonać nowego stworzenia.

Ojcowie Kościoła mówią o „błogosławionej winie”, bo przez nią Syn Boży stał się człowiekiem. Przyjął ludzką naturę, aby ją stworzyć na nowo. Pozwolił się zabić i zmartwychwstał, aby pokazać, że to Bóg ma ostatnie słowo na świecie i w życiu człowieka, nie zły duch.

Popatrz na Krzyż – co w nim widzisz? Znak zbawienia i ocalenia? A może znak hańby? Jak czynisz znak krzyża? Z szacunkiem i wiarą czy byle jak? Czy masz odwagę czynić go wobec obcych sobie osób chociażby przechodząc przed kościołem, rozpoczynając podróż czy przed posiłkiem?

 

 1. Światło Ducha Świętego– „światło przyszło na świat, lecz ludzie bardziej umiłowali ciemność aniżeli światło”

Dzisiejsza scena ewangeliczna ma miejsce w nocy, w ciemnościach. Dlaczego? Bo Nikodem, który był faryzeuszem, bał się reakcji współbraci, gdyby dowiedzieli się, że wierzy, iż Jezus jest kimś więcej niż tylko kolejnym wędrownym nauczycielem. Ciemność w Biblii jest symbolem oddalenia od Boga, oddalenia od Prawdy. Trwanie w ciemności jest symbolem trwania w grzechu. W świetle wszystko staje się piękniejsze, ale jednocześnie wyraźniej widać wszystkie brudy, niedoskonałości. W godzinie śmierci Jezusa mrok ogarnął ziemię, a w godzinie Jego zmartwychwstania została ona rozświetlona Bożym blaskiem. Zobacz gdzie są ciemności w Twoim życiu? Czy je widzisz? Co z tym robisz?

Otrzymałeś Ducha Świętego aby nie żyć w ciemnościach grzechu, ale by być dzieckiem światłości. Czy modlisz się do Niego o światło w rożnych sytuacjach twojego życia? Popatrz na twoje przeżywanie tegorocznego Wielkiego Postu. Jak współpracujesz z łaską Boga, którą On ci daje po to, byś zbliżył się do Niego?

 

Rozmowa końcowa: Stań przed Jezusem i przeprowadź z Nim szczerą rozmowę jak przyjaciel z Przyjacielem o tym, co szczególnie dotknęło cię podczas dzisiejszej modlitwy. Pozwól, aby radość w Duchu Świętym ogarnęła dziś twoje serce.

Ojcze nasz…

logo skb

 

 

sobota, 21 marca 2009, puncta

Polecane wpisy

 • Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego Mk 16,1-8

  Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego 12 KWIETNIA 2009 Wigilia paschalna – Rdz 1,1-2,2; Ps 104,1-2.5-6.10.12-14.24.35c; Rdz 22,1-18; Ps 16,5.8-11; Wj 14,15

 • Ujrzeć Jezusa J 12,20-33

  V Niedziela Wielkiego Postu 29 MARCA 2009 Dzisiejsze czytania: Jr 31,31-34; Ps 51,3-4.12-15; Hbr 5,7-9; J 12,26; J 12,20-33   ********************* PUNC

 • Ujrzeć Jezusa J 12,20-33

  V Niedziela Wielkiego Postu 29 MARCA 2009 Dzisiejsze czytania: Jr 31,31-34; Ps 51,3-4.12-15; Hbr 5,7-9; J 12,26; J 12,20-33   ********************* PUNC

Komentarze
Gość: Bartek, *.adsl.inetia.pl
2010/11/14 05:13:39
Nie wierzę że Bóg mnie kocha, jeśli jego księża są nieuczciwi, interesowni, pozbawieni sumienia, gotowi uznać kogoś za wroga i bezlitośnie zwalczać, jeśli staje na drodze ich pieniądzom.
WawaMAGIS Stronę monitoruje stat24